טלפון: 058-6651185

 © כל הזכויות שמורות

גיל ששון

B Gym Xsmokers - יוזמה חברתית להפסקת עישון בשרון

January 21, 2016

 

מי אנחנו ה - B-Gym Xsmokers ולמה לבחור דווקא בנו?

 

היוזמה הזו להקמת קבוצה להפסקת עישון בכפר יונה נולדה בראשי (תיכף אספר קצת יותר על עצמי) ממש לאחרונה, אחרי שגיליתי gs כמה להפסיק לעשן זה לא הדרמה שחשבתי שזה במשך שלושה עשורים מחיי.

הבנתי שכדי להפוך את האין-שיטה הזו לנחלת הכלל אני זקוק לשיתוף פעולה והכי טבעי מבחינתי היה לפנות לשרון, הבעלים של ה BGYM. מהירות ההיענות שלו הפתיעה אותי. הייתי בטוח שאוכל לשכנע אותו. לא ציפיתי שאחרי המשפט הראשון שלי הוא כבר יתחיל לשכנע אותי.. כך קרה שהקמנו את היוזמה, בעינינו הכי חברתית שיש – לסייע למעשנים להפסיק עם זה.. לתמיד. במכה. ועל הדרך להרוויח עוד כמה רווחים יפים, כמו גוף בריא, תזונה טובה, כושר גופני ועוד הרבה וטוב. אז מי אני בעצם? שאלה טובה..

מאיפה להתחיל? נראה לי מההתחלה... נעים מאוד.. קוראים לי גיל, אני בן 47, נשוי לשירי ואב לאביאל, מור ויובל. מתגורר בכפר יונה מאז שנת 2001, (עם שלוש שנים הפסקה באמצע לטובת חיים בחו"ל).. אני בוגר תואר ראשון במדעי ההתנהגות (מה שבחבר'ה קוראים פסיכולוגיה). משם עברתי ללימודי הנדסת תוכנה. את הרומן עם הסיגריות התחלתי לפי 32 שנה (!) רומן שסיימתי ממש לא מזמן. מה שאומר שבמשך מרבית חיי הייתי אדם מעשן. לא רק מרבית חיי הבוגרים – אלא ממש, באמת, מרבית חיי. ניסיתי להפסיק לעשן כל כך הרבה פעמים שכבר הייתי משוכנע ששום דבר לא יעזור לי ושנועדתי להיות מעשן עד יומי האחרון. רק קיוויתי שזה לא יבוא מהר מידי או קשה מידי..

אגב, כשאני אומר שניסיתי להפסיק לעשן הרבה פעמים, אני באמת מתכוון שניסיתי. כל כך רציתי לרצות להפסיק לעשן שהפכתי לאלוף מספרי הסיפורים. שילמתי למכון זה, ולסדנא זו, נסעתי לקוסם אחד וללוחש אחר, פגשתי מומחה בארצות הברית ואחר במקסיקו.. שמעתי סיפורים ממפסיקים והשתמשתי בתירוצים של מנסים סדרתיים כמוני אז..

הייתי כל כך טוב בלעשן שהצלחתי אפילו לגייר תירוצים מעולמות תוכן אחרים לעולם הלא מפסיקים ולהיפך... הצלחתי לקחת תירוצים שעבדו לי כדי לא להפסיק ולגייר אותם לתחומים אחרים. ממש נהייתי מומחה.

ידעתי גם להסביר למה אי אפשר להפסיק או בעצם למה לא כדאי להפסיק.

עד הרגע שבחרתי לעשות את השינוי. עד שהחלטתי ש "די אני מפסיק!".. זה לא שמשהו קרה, לא גיליתי על איזו מחלה, לא שלי ולא של קרוב שלי, ולא קרה לי שום אסון פוקח עיניים.

 

התובנה שלי היא שכדי שאדם יוכל באמת להפסיק לעשן הוא צריך(1) להחליט שהוא מפסיק לעשן. הוא צריך(2) להחליט שלא משנה מה הוא מפסיק לעשן. האדם צריך(3) להחליט על התאריך בו הוא יעשן את הסיגריה האחרונה ומאותו הרגע, מאותה הסיגריה – לא משנה מה – לא תהיה עוד אחת.

 

עד כאן זה נשמע כמעט ברור מאליו וגם מאוד מאוד קשה, לפחות למי שמעשן.

 

אז זהו.. אני מאמין שאדם שיש לו מצד אחד אינטליגנציה רגשית ברמה מספקת כדי להבין מה קורה בפנים, ביחד עם יכולת ניתוח אנליטית מסוימת, אדם כזה יכול מצד אחד להבין מה קורה בראש, להבין את הכישלונות ולנתח את ההצלחות ולהבין מה עובד ומה לא עובד..

אז אספתי את עצמי על שלל קורות חיי, אלו שצברתי לי לאיטי תוך כדי עישון, במהלך אותם 32 שנה, את התואר הראשון בפסיכולוגיה, ואת לימודי הנדסת התוכנה שאחריהם, את הקורסים השונים במכון אדלר, את הכישלונות וההצלחות והבנתי איך מפסיקים לעשן בהצלחה, בלי קשיים מיוחדים, מה אדם צריך לדרוש מעצמו ואיך הסביבה יכולה לעזור וקמתי לעשות את זה..

אגב, המסקנה הזו שלי, זו המתייחסת לשילוב התכונות שאולי עוזר לראות דרך העשן מקבלת חיזוק נוסף מאבות שיטת ה NLP (Neuro-linguistic programming). NLP, שיטה לפיתוח התנהגות, שינוי והצלחה שפותחה על ידי שני אנשים – פסיכולוג ובלשן שהיה במקרה גם איש פיתוח תוכנה...

 

אז מה בעצם אני אומר?

לעשן זה לא הגיוני. לא מעניין בכלל אם זה כיף או לא.. זה לא הגיוני. לכן, אני חושב שהדבר היחידי שנשאר לנו לשאול את עצמנו זה איך יהיה הכי קל להפסיק.

עוד מסקנה חשובה הייתה שהבחירה הכי קלה היא כשאין בחירה. כשיש רק אופציה אחת, אין התלבטות ולכן אין בחירה ואז הכל קל. לכן:

  • החלטתי להפסיק לעשן.

  • החלטתי באיזה תאריך ובאיזו שעה אני מפסיק

  • החלטתי שלא משנה מה, לא אעשן יותר. לא משנה כלום. לעשן מאותו הרגע זה לא אופציה

 

ואז, בתקופה שבין היום שקיבלתי את ההחלטה ליום המיועד, לאותו תאריך שקבעתי לעצמי עסקתי בניתוח התחושות שלי, המחשבות, מה חסר שם, מה יש בעודף, מה אני צריך כדי לא להתייסר.. ניתחתי את עצמי, בלי סקלפל (סכין מנתחים).. רק אני, המחשבות, הזיכרונות והתחושות שלי, ביחד עם כל הכישלונות מהעבר, הספרים שקראתי, המומחים שפגשתי, הסדנאות שעברתי – אגב, הם כולן טובות, כולן עובדות. כולן. רק לא עלי..

 

אז מה הבנתי? הבנתי שכל זמן שמיקוד האחריות הוא על האחר ולא על המעשן – הסיכוי שהוא ימשיך לעשן קיים. לא יודע לתת ציון – גבוה או נמוך, אבל קיים.

ברגע שמיקוד ההחלטה עובר להיות פנימי – המעשן מקבל את שלושת ההחלטות שרשמתי למעלה – זהו! בתאריך שהוא קבע הוא הופך למעשן לשעבר. לכן קראתי לקבוצה Xsmokers.

 

מיקוד ההחלטה הוא פנימי. האחריות היא עצמית. מגיע התאריך ומפסיקים. זה לא שהסדנא טובה או לא טובה, זה לא שהספר רציני או אגדה. זה לא. זה הכל פנימי. החלטת – תקיים. ואם החלטת שאין מצב בעולם שסיגריה תכנס לפה שלך שוב – אז אין מצב כזה בעולם וזהו.

 

אלא מה.. שכדי שההחלטה הזו תעמוד במבחן המציאות, "מיקוד פנימי" זה כמעט מספיק. כמעט..

אנחנו עדיין צריכים שזה יהיה קל מספיק. כי אם זה יהיה קשה מידי, מי יודע..

 

אז מה עכשיו?

על עצמי ומניסיוני למדתי שכמעט מיד, תוך יום-יומיים אפשר להתחיל לראות סימנים של התחזקות ושל שיפור המצב הבריאותי והכושר הגופני של המעשן לשעבר. ממש מיד. כאשר אני, כ Xsmoker מזהה את הסימנים הללו אני מקבל חיזוקים חיוביים להחלטה שלי, אני מתמלא אופטימיות ואנרגיה להמשיך בדרכי הלא מתחסדת ולא מתנצלת ובעיקר בעיקר – הלא מעשנת.

עוד חשוב, לוודא שלא תהיינה תוצאות שליליות ולא רצויות להפסקת העישון. כן, כן.. אני מדבר על עלייה במשקל ופגיעה בדימוי הגוף. אלו לבדם יכולים לזרוק כל מעשן לשעבר חזרה לסיגריה ולמאפרה.

יש דרך.

 לכן השיטה שלנו היא שאין שיטה. יש החלטה. שלך. ואז יש את העזרה שלנו – עזרה בהקניית הרגלים חדשים במקום הרגל העישון. עזרה בכוח הקבוצה להתמודד עם הרגעים האלה ש"בא לי".. (אלו ילכו ויתמעטו ואפילו די מהר..). עזרה בלהראות לך את סימני השיפור המיידים, עזרה בלוודא ששאר הדברים החשובים לך בחיים נשארים אותו הדבר, המשקל, דימוי הגוף, אהבת הקפה, האלכוהול אם אתה אוהב.. אפילו הביקורים בשירותים יכולים להישאר כפי שהם.. רק להקשיב לגוף ולתת לו ליהנות מהשחרור החדש..

עשיתי את זה בעצמי. אני עדיין עושה את זה. הקשבתי לשפת הגוף שלי והבנתי את מה שהוא סיפר לי.. אז עכשיו תרגמתי את זה לעברית.. רוצה להפסיק לעשן? יכול להיות שרק הקריאה של שני העמודים האלו תספיק לך. יכול להיות שחודשיים או שלושה בהם תשתתף אתנו בקבוצה, תעשה אתנו ספורט, תשתף ותשתתף יעזרו לך לעמוד בהבטחה שלך לעצמך.

 

אל תחשוש. תבטיח לעצמך!

 

אה.. ועוד דבר קטן, הזכרתי כבר שמעשן שמפסיק הופך להיות Xsmoker – מעשן לשעבר. זו לא סמנטיקה. מעשן שמפסיק לא הופך ללא מעשן. הוא הופך למעשן לשעבר. זה לא בהכרח קשה. זה לא בהכרח אומר שתמיד ירצה לחזור לעשן. בכלל לא! זה רק אומר שאני לא "לא מעשן". אני "מעשן לשעבר". בתור שכזה, ארצה תמיד לעזור למעשן שרוצה להצטרף אלי. תמיד. זה אחד הבסיסים עליהם עומד המעשן לשעבר. כדי לספק את הצורך הזה הקמנו במקביל את הקבוצות הווירטואליות. הקבוצות הללו לצדך לתמיד.. מטרתן להוות פלטפורמה לתקשורת בין ה Xsmokers הטריים לבין אלו הוותיקים.. מקום בו אפשר להתייעץ, להתבכיין, לחזק ולהתחזק. אפילו לשתף בהישגים ספורטיביים ולסחוף את האחרים.. לקבל עידוד ולתת פרגון.. להתעדכן על הרצאות בנושאים קשורים, מבצעים רלוונטיים ל Xsmokers ועוד..

 

 

עד כאן על הנס הגדול שעשיתי לעצמי. מה קורה עם הנס שמחכה לך?

שים לב – את הנס הגדול רק אתה יכול לעשות לעצמך!

 

 

 

 

נניח שהתקשרת ולא עניתי. מה תעשה?

תוותר?

לא תפסיק לעשן, רק בגלל שאני לא עניתי?

לא נראה לי!

תשאיר הודעה.

תחליט על התאריך שלך.

אני אחזור אליך לפני שהתאריך יגיע.

מבטיח.

מילה אחרונה - אני מאמין שיש בין מי שהגיע לשורות הללו גם כאלו שהיו בעבר מעשנים וכבר שנים מאז שהפסיקו. 

עזרו לחברים ולחברות שלכם שעדיין מעשנים - ספרו להם עלינו ותנו להם להחליט..

עזרו לאחרים שמעשנים ושאינכם מכירים - כתבו לנו כאן בתגובות מה חשבתם ומה הרגרשתם כשקראתם את הפוסט הזה. חשוב להעביר את המסר.. הפסקת עישון היא אפשרית. היא לא חייבת להיות בלתי נסבלת והיא כדאית. אמת?

 

Please reload

הוספו לאחרונה

November 24, 2019

January 15, 2016

Please reload

צור קשר